Kennis van de wet is niet voldoende om niet veroordeeld te worden. De wet van Mozes werd regelmatig aan de joden voorgelezen. In de grondtekst staat in vs. 13 voor “hoorders” een woord dat niet alleen gewone luisteraars betekent. Het gaat om “geïnteresseerde en genietende luisteraars”. Daarmee worden hier joden bedoeld die heel goed naar de wet luisteren, ermee vertrouwd zijn en de letterlijke tekst van de wet als het ware op hun duimpje kennen en kunnen uitleggen.
Maar voor God is alleen deze kennis van de wet niet voldoende. Het gaat er niet alleen om dat iemand de wet kent en begrijpt. Het daadwerkelijk houden van de wet geeft rechtvaardiging.
Daarom zegt Paulus dat heidenen die de wet naar de letter niet hebben, toch de wet naar de geest kunnen bezitten. Zij kunnen daardoor ook daders der wet zijn, dus mensen die daadwerkelijk doen wat de wet vraagt (vs. 14,15).
Paulus herhaalt hiermee wat hij eerder in vs. 12 heeft gezegd. Alleen het hebben of kennen van de wet is dus niet bepalend. Het gaat erom dat de wet daadwerkelijk wordt gedaan.
Samenvatting
- Alleen de wet kennen en goed begrijpen is niet voldoende om niet veroordeeld te worden.
- De joden kenden de wet van Mozes heel goed en waren nauwkeurige en geïnteresseerde luisteraars.
- Heidenen hebben de wet niet naar de letter, maar kunnen haar volgens Paulus wel naar de geest bezitten en daders der wet zijn.
- Paulus herhaalt hiermee zijn uitleg uit vs. 12: niet alleen kennis van de wet telt, maar het daadwerkelijk doen van de wet.